Zápis Josefa Dufky

1949

Nový rok začíná tím, že se velice oteplilo a 2. ledna roztál všechen sníh. Obrovský vítr značně poškodil rozestavěnou továrnu tím, že spadly 2 veliké kusy zdí a 29 pilířů.

Lidé stále mluví o válce a vypadá to, že na ni čekají jako na nějaké osvobození. Kromě snad několika ostrých komunistů není žádný spokojený s poměry, jaké teď jsou. Mladí kluci utíkají za hranice, kde se asi dávají k vojsku. Před vánocemi jich uteklo z Hluku šest. Z toho tři chytili a byli za to týden zavření. Byli to: Šimek č. 95, Páč v Uličce a Vlk u horního mlýna. Praví se, že musí jít za trest do dolů. Z družstva pražských hokejistů, kteří hráli ve Švýcarsku, jich tam hodně zůstalo a prohlásili, že se nemíní vrátit. V novinách se o tom mlčí. Poslanec lidové strany Plesl z Vlčnova se ztratil. Přijeli pro něho četníci a odvezli ho do Brna. Chtěl prý se vzdát mandátu, když viděl, co se děje a co se připravuje a za to ho uznali choromyslným a zavřeli. Lidé jsou čím dál víc rozezleni na komunisty, došlo už i na vyhrožování. Zatím jsou to jenom řeči, ale o čem se napřed vykládá, to se potom často stane. Tak se například před novým rokem mluvilo o tom, že si žádný nesmí ve svém lese ani strom vykácet a dne 12.ledna už to hlásil obecní rozhlas. Je to opravdu zakázáno a každý, kdo by si chtěl nakácet dřeva, si musí podat žádost na lesní správu. Mezitím už ale všichni, kdo měli vzrostlý les, celou zimu káceli a vozili, nejvíc od nového roku. Dnes už si musí jít rolník do svého vlastního lesa jít dřevo ukrást.

14.ledna byli oba hlučtí kněží na schůzi v Brně, kde se prý měli rozhodnout, zda budou schvalovat a podporovat nynější režim. Nerozhodli se pro to.

25. ledna ráno přišel p. farář na hodinu náboženství do třídy a vida tam děti shromážděné z více tříd, ptal se, co to má být. Když mu řekli, že místo náboženství bude přednáška o výchově, odešel. Tuto přednášku dělal nějaký člověk z Bulharska a každé dítě muselo přinést 3 Kč na výlohy. Během přednášky říkal dětem, že kdyby jim někdo tvrdil, že je nějaké peklo, aby mu nevěřili, je to prý jen takové strašení dětí.

Pro zemědělce jsou stále horší a horší poměry. Mezi lidmi je nedostatek a bída. Vláda udělala dvojí ceny na obuv, textil a jiné. Dělníkům dali šatenky a ti na ně dostali koupit zboží za levné ceny. Je 3. února a zemědělci dosud šatenky nemají. Pořád se mluví o brzké válce. Dosud vždycky měli lidé z vojny strach a teď na ni čekají jak na boží smilování. Věří, že jedině válka by nás mohla osvobodit od nadvlády komunistů.

7. února jsme konečně dostali šatenky. Jel jsem do Hradiště koupit zimní obuv, protože tady u Batě nic nemají. V Hradišti to ale bylo stejné, takže jsem nekoupil nic. Živnostníci šatenky nedostali a z rolníků je dali jenom těm, kteří měli splněné dodávky, takže mnoho lidí je bez šatenek. Nadává se proto na vládu na režim, na národní výbor i na komunisty. Lidé dokonce vzpomínají, oč lépe bylo za války, kdy bylo sice zboží drahé, ale každý měl tolik peněz, aby si mohl koupit, co potřeboval. Ostatně tak drahé nic nebylo, jak je dnes na volném trhu, zvláště látky na šaty.

V neděli masopustní 27. února se podepisovaly tzv. zemědělské výrobní a dodávkové smlouvy. Říkalo se napřed, že to bude dobrovolné, ale nakonec byl každý k podpisu nucen, vyhrožovali i pokutami. Téhož dne měli komunisté ples, ale když skončilo kino po 10. hodině večer kdosi rozstřihl v Rybníčkách dráty elektrického vedení a zhasly světla. Bylo po plesu. Četníci to přišli vyšetřovat dokonce i se psem, ale nezjistili nic.

13. března začaly misie a konal se průvod s novým křížem po obci. Bylo to velice pěkné, všechna mládež byla v krojích.

11. dubna se válela silnice na hrázi a k nové továrně. Z horního konce a z Uličky museli jít lidé „na robotu.“ Protože jich přes všecko vyhrožování šlo jen málo a ti tam ještě nic neudělali, vyhlásilo se konečně, aby tam šli dělníci za plat.

Dřeva letos není. Příděl z družstva bude prý jen 40 kg na jednu domácnost a 100 kg na hospodářství. Také příděl uhlí je snížen na 12 q ročně. U Dolněmčanů či Březovjanů je sice možné koupit dřevo za hotové peníze, ale chtějí za fůru až 2800 Kč. A peněz mezi lidma už není. Na černo se z domu nic prodat nedá, protože jsou často prohlídky a pak také proto, že je hodně udavačů, kteří dávají dobrý pozor, co se u koho děje. Tresty jsou veliké - až 50 tisíc pokuty a 2 měsíce sedět. A tak se všichni velice bojí a radši trpí bídu a nedostatek. Zajímavé je, že udělá-li nějaký přestupek komunista, je sice také potrestán, ale jen tak, aby se neřeklo.

Ve vládě byl vydán zákon o zřizování jednotných zemědělských družstev, které mají společně obhospodařovat půdu. 29. dubna měla být zakládací schůze i v Hluku. Protože však v jiných obcích tyto schůze skončily velice škaredě, tak se u nás schůze nekonala. Zřizování družstev budí rozhořčení i mezi členy komunistické strany. Ani oni se nechtějí zbavit své půdy.

1. května šlo v průvodě velice málo lidí. Tvrdí-li komunisté, že mají 600 členů, tak v průvodu jich šla sotva jedna desetina. Nepočítám v to ovšem školáky, kteří měli přísně nařízeno jít do průvodu a dostali za to každý hrnek kakaa.

5. července byla pouť na Velehradě, ale jeli tam jen komunisti. Měli to prý nařízené a dostávali tam jídlo zadarmo. Ostatní byli doma, protože to byla pouť „Katolické akce“, tj. těch katolíků, kteří se přidali na stranu komunistů. 17. července četli p. farář v kostele dekret sv. Otce současně s arcibiskupským vysvětlením, podle něhož jsou vyloučeni z církve všichni, kteří „Katolickou akci“ podepsali, její tisk čtou a rozšiřují. Tentýž den měl ministr spravedlnosti Čepička v novinách dlouhý projev o činnosti biskupů a kněží a ostře je odsoudil.

21. července přijeli z Brodu četníci a sebrali Fr. Peprníka č.131. Nikdo neví proč, vykládá se, že měl mít účast nebo aspoň věděl o vraždě toho Vlčnovjana. Jsou to však jen dohady.

1. listopadu byl zabrán Vaškovicův obchod na náměstí a byl tam zřízen tzv. „Pramen.“ Také řeznictví Huspeniny a Fr.Poledníka bylo změněno na státní masnu. Ti to podepsali dobrovolně. 15. listopadu byl zabrány obchody: Krsičkův, Šumpolcův a Mikéskův.

3.prosince byly velké prohlídky po domech, přijelo sem asi 40 četníků a komunistů.

Koncem roku přišlo nařízení, že od 1.ledna 1950 mají být veškeré sňatky uzavírány jen na obecním úřadě. Za tím účelem se tam upravuje jedna místnost. Sňatky uzavřené v kostele nebudou úředně platné. Ještě před novým rokem bylo narychlo 6 svateb, aby nemuseli jít na úřad.

V tomto roce vydala vláda znárodňovací zákon, kterým mají být znárodněny všechny továrny a podniky zaměstnávající 50 lidí, dále obchody a živnosti a také veškerá autodoprava. Zákon byl vydán v dubnu, ale pro autodopravu osob byl se zpětnou platností od nového roku. Tedy i ti, kteří už podepsali dobrovolnou dohodu se státem, že budou svoji zavedenou autodopravu provozovat pro stát a předkládat veškeré účty, byli znárodněni a vozy jim byly odňaty. Některé ČSAD převzala jako šoféry s měsíčním platem, jiné, jako např. Fr. Pospíška, který dohodu nepodepsal, nepřijali. Zatím jezdí autodoprava se starými znárodněnými vozy, postupně však prý budou zařazovány vozy nové.