Zápis 2008

ZÁPIS 2008 - verze ve formátu pdf.

Tříkrálová sbírka
Letošní „tříkrálové koledování“ se uskutečnilo dopoledne v sobotu 5.1.2008. V kostele na ranní mši svaté se sešlo, spolu s ostatními farníky, i 28 vedoucích skupinek a celkem 73 malých „králů“. Nejmenší král měl necelé 2 roky a nejstarší vedoucí skupinky celých 80. Otec Jaroslav na závěr mše všem koledníkům udělil Boží požehnání, které měli roznést do všech domů a bytů. V mrazivém větru nebylo nijak jednoduché.
Koledníci do svých pokladniček letos sesbírali opravdu pěkných 118.458,- Kč. Tyto peníze budou využity na podporu lidem v našem regionu, pro projekty celorepublikové i humanitární pomoc v zahraničí.
Velkou zásluhu na tříkrálové sbírce má každoročně městský úřad, který pokaždé pomáhá při zajištění zákonného postupu sbírky, sčítání výnosu pokladniček a jeho předání do rukou pracovníků Charity v Uherském Hradišti.

Pálenica 2007/2008
Počet zákazníků: 231
Celkem tržba: 945.990,-- Kč
Napáleno: 7.869 litrů
Provoz trval: 636 dnů
Pracovníci: František Anger, Jiří Mitáček

Zdražování
Výdaje na jídlo jsou vyšší, a to z několika důvodů: nižší produkce v důsledku špatné úrody, rostoucí ceny základních zemědělských komodit a jejich využívání v průmyslu, například obilí jako paliva. V České republice podražilo i kvůli vyšší sazbě DPH z 5 % na 9 %. Na cenách základních zemědělských komodit jsou závislé ceny pekárenských výrobků (podražily v posledních měsících všude v Evropě), mléka, masa, sýrů a nepřímo i ovoce a zeleniny. Zdražovat se však postupně nebude jenom jídlo, ale i pití, neboť dostupnost vody se zhoršuje.
Průměrné výdaje za jídlo v české domácnosti činí 17 % z rodinného rozpočtu, což je nejméně ze všech zemí východní Evropy (např. v Lotyšsku je to 22 %, Litvě 28,5 %, Polsku 19 %, Rumunsku 35 %). Nejméně ze svého rodinného rozpočtu v EU utratí za jídlo Irové (7,0 %) a Britové (9,5 %). V míře výdajů za jídlo ovšem doháníme západní Evropu. Hlavním důvodem jsou rostoucí reálná mzda a zvyšující se životní úroveň Čechů. Útrata domácností za zboží a služby tak každým rokem narůstá.
Výdaje za jídlo mají v rámci Evropské unie nejvyšší obyvatelé východní Evropy. Důvodem nejsou drahé potraviny, ale podstatně nižší mzdy v těchto zemích. Na druhou stranu řada obyvatel východoevropských zemí si sama vypěstuje ovoce, zeleninu či chová doma drůbež.

Nové byty na komunále
Nové nájemní smlouvy na byty v bývalém OKP, Sokolská 429, Hluk
do 31.01.2010, pro tyto občany :
• Vendula Krpalová
• Petra Krpalová
• Martina Bočková
• Martina Sýkorová
• Petr Hanák

Mobily
Samozřejmostí dnešní doby je vlastnit mobilní telefon. V Česku se začaly mobily více rozšiřovat zhruba od poloviny 90. let 20. století. V roce 1996 ale nebyl mobil rozhodně levný špás. Nejlevnější nedotovaný přístroj stál přes 10 tisíc s daní, dnes (tj. 2008) je to zhruba desetina této částky. Mobilní telefony dnes vlastní nejen dospělí, ale hlavně dospívající mládež a děti. Rodiče většinou prosbám o mobilní telefon podléhají, protože nechtějí, aby jejich dítě „společensky trpělo“. Zejména pro matky, které jsou zaměstnané, je ale mobilní telefon neocenitelný. Obzvlášť když dítě dospěje do věku, kdy chodí ze školy samotné domů, jezdí samo autobusem nebo má odpoledne kroužky, kam musí samo docházet. Rodiče si mohou oddechnout, protože díky tomu, že existují mobilní telefony, mají dítě alespoň trochu pod kontrolou.
Podle průzkumu TNS AISA měla v loňském roce mobilní telefon čtyři procenta šestiletých dětí, dvanáct procent sedmiletých, šestnáct procent osmiletých a dvacet sedm procent devítiletých dětí. Nejvíce po mobilním telefonu touží děti okolo deseti let, protože v této době nejvíce přibývá v jejich okolí dětí, které už jej mají. Více než polovina dětí nad jedenáct let už má mobilní telefon. Naprostá většina dětí má telefon s předplacenou kartou.

Svah
25. února 2008 vyšel v DDK (Dobrý den s kurýrem) článek nazvaný „Pod domy ujíždí svah.“ Týkal se hluckého svahu nad stadionem a tří novostaveb, které na něm stojí. Článek vzbudil velkou pozornost a zájem. 10. května 2008 bylo na internetové diskusi, která se k němu vztahovala 1200 příspěvků. Převážná část diskutujících neměla ani tolik slušnosti, aby se podepsala. Jednotlivé příspěvky měly různou úroveň, velká část z nich byla ale velmi útočná a operovala s neověřenými fakty a naivními domněnkami.
Hlucký starosta se pokusil celou záležitost vysvětlit svým vlastním vstupem do této diskuse. 11.3.2008 napsal:
„Vážení weboví diskutující, k nešťastnému svahu bych Vám chtěl sdělit následující : - nápad vybudovat nové škvárové hřiště odtěžením svahu nad tribunou stadionu vzešel od vedení TJ Spartak po našem požadavku na zatravnění bývalého tréninkového škvárového hřiště, neboť po první zimě, kdy bylo zprovozněno koupaliště se na jeho dně nacházelo značné množství nafoukané škváry. Přiznávám, že se městu tento nápad zamlouval, neboť jsme nutně potřebovali cca 13 000 m3 hlíny na zásyp úvozové cesty v trati Padělky, kde se vytěžilo přibližně stejné množství kalů z odmašťovny Autopalu v rámci sanace skládky v cihelně. Takový objem hlíny v dostupné vzdálenosti 40 km tehdy nešlo sehnat a kdybychom sanaci neprovedli v plánovaném termínu, hrozilo vrácení dotace 30 mil. od fondu národního majetku. Ze svahu bylo přemístěno na Padělky 8 508 m3 zeminy, což představuje 1215 aut Tatra á 7 m3. Při ceně tehdy nabízené zeminy z Kroměřížska 250,- Kč/m3 za zeminu a 30,- Kč/km za dopravu by činily náklady 5 043 000,- Kč. Hodnota zeminy ze svahu při ceně včetně těžby a dopravy do 6 km 210 Kč/m3 je 1 786 680,- Kč. Úspora tedy činí 3 256 320,- Kč. Předpokládané náklady na sanaci svahu dle výpočtů investičního technika p. Směšného by neměly překročit 2,5 mil. Kč, takže město na výše uvedené akci celkově vůbec neprodělalo, ba naopak. Finance na nové škvárové hřiště na doporučení finančního výboru a rady města samozřejmě schválilo zastupitelstvo, kde má starosta pouze jeden hlas z jedenadvaceti. Že se vody při větších deštích soustředí do jednoho místa a svah poté ujede nepředpokládal nikdo, ani stavební inženýr p.Vít Borýsek, který v tehdejší době byl členem komise výstavby a žádný podnět upozorňující na toto nebezpečí od něj ani od nikoho jiného nevzešel.
K ostatním anonymům se nemíním vyjadřovat, neboť jsou to výmysly vycházející z domněnek, polopravd a hospodských pomluv. Jen jednu věc považuji za dobré uvést. Jediným objektivním hodnotícím kritériem vedení města jsou volby, a ty jsme čtyřikrát suverénně vyhráli. Že nejdou žádným způsobem zfalšovat je každému soudnému člověku jasné, poněvadž jejich průběh hlídají členové volebních komisí z různých politických stran. Já osobně bych se k žádné takové podlosti nikdy nesnížil. Ostatně platnost výsledků voleb do zastupitelstva našeho města v roce 2002, na základě anonymního udání, vyšetřovala policie a nezjistila nejmenší pochybení během jejich celého průběhu.
U všech rozhodnutí mám čisté svědomí, neboť je vždy schválily kompetentní orgány města. Za největší ubohost považuji anonymní osočování, jehož jsme na těchto stránkách svědky. Pokud máte potřebu vyjádřit se k jakémukoliv problému, vyzývám Vás ke komunikaci, ne přes média a na ulici, ale osobním setkáním, ať na úřadě, či na zasedání zastupitelstva.“

Výstava biblí
Bibli z roku 1557 psanou švabachem a dalších třiadvacet kompletací Starého a Nového zákona z minulých století vidělo v únoru 2008 více než pět stovek návštěvníků pastoračního centra v Hluku. Uskutečnila se zde výstava nazvaná "Bible očima světa - svět očima Bible".
Sbírku vzácných historických biblí poskytla v rámci její putovní cesty po Moravě Ostravskoopavská diecéze. Některé z vzácných exemplářů zapůjčili i hlučtí občané (Penkovi, Bachanovi).
Z Hluku putovala výstava do Valašských Klobouk.

Osvětlené přechody
Stejný počet osvětlených přechodů jako v Uherském Hradišti mají i obyvatelé Hluku. Bylo vybudováno už šest míst, kde jsou přechody osvětlené a existuje záměr budovat další. Zbudování jednoho osvětleného přechodu včetně instalace vyšlo na dvacet tisíc korun.
Počet přechodů v obcích:
Uherské Hradiště – 6
Uherský Brod – 4
Staré Město – 3
Kunovice – 4
Hluk – 6
Bojkovice – 0

Dům s chráněnými byty
Přidělení bytů v Domě s chráněnými byty Hluk na dobu neurčitou následujícím žadatelům :
• Jaroslava Gášková
• Anna Bartoňová
• Marie Jelénková
• Marie Pospíšková
• Marie Smetková
• Juliana Magdálková
• František Mikulec
• Josefa Trýsková
• Jana Dohnalová
• Anežka Mitáčková
• Ludmila Hanousková
• Anna Kučerová
• Alžběta Juříčková
• Františka Pospíšková
• Jiřina Bachanová
• Helena Hobžová
• MUDr. Milada Hrubá
• Matouš Nemrava
• Anna Uhlířová
• Hedvika Karhánková
• Ludmila Hubáčková
• Marie Jančová
• Marie Kučerová
• Růžena Vlková
• Anna Vaculová
• Anastázie Dostálová
• Helena Miĺová

Sdružení hluckých maminek
V našem městě existuje stále aktivnější sdružení "Maminky“.
Už ze samotného názvu sdružení je jasné, že jde o ženy na mateřské dovolené, které nemíní jen tak sedět doma, ale chtějí, aby byl Hluk zajímavým místem k životu pro ně samotné i pro všechny místní malé děti a další mladé matky.
Proto například usilují o to, aby ženy na mateřské dovolené měly místo, kde se budou moci setkávat a kde budou mít jejich děti potřebné zázemí. Zatím se třikrát týdně (od půl desáté do půl dvanácté v úterý, středa, čtvrtek) scházejí v provizorních prostorech ve sportovní hale a zároveň jednají o získání stálé "klubovny".
Sdružení vzniklo před necelými dvěma lety, dříve se ženy na mateřské dovolené nikdy takto nesetkávaly.
V současné době chodí na schůzky přes čtyřicet dětí, ale zájem stále roste.

Slavíček

Soutěž Zazpívej, slavíčku se ve středu 6. února 2008 uskutečnila v Hluku. Zúčastnilo se jí nečekaně velké množství soutěžících, a to jak předškolních dětí, tak i žáků devátých tříd.

Hlediště bylo zaplněné nejen dětmi, ale i jejich rodinnými příslušníky. Do odborné poroty zasedl i hlucký starosta Jan Šimčík. První místo v kategorii pátých až devátých tříd a současně také Cenu diváků si svým zpěvem vybojovala Lucie Rybnikářová, která se učí hrát na cimbál.

Nejmladší kategorie – předškoláci:
1. Lucie Křiváková
2. Anna Mahdalová
3. Kristýna Zlomková

Kategorie 1. – 4. třída:
1. Lenka Hrdinová
Ludmila Libosvárová
2. Petr Křižalkovič
3. Veronika Hrošíková

Kategorie 5. – 9. třída:
1. Lucie Rybnikářová
2. Klára Elsnerová
Kateřina Hrušťáková
3. Markéta Kvasničková

Zvláštní ceny:
Cena diváků – Lucie Rybnikářová
Nejmladší účastník – Magdalena Mahdalová
Originální projev – Šimon Brauner

Výuka zdravého životního stylu ve škole
Ve znamení zdravého životního stylu, tak vypadá letošní rok na základní škole v Hluku. Celoroční projekt nazvaný Zdravě žít vyvrcholil v posledním únorovém týdnu. Na chodbách i v učebnách kantoři a žáci společně instalovali práce školáků. Ti zpracovávali doslova ve všech předmětech nejrůznější témata.
Ve škole se žáci starších ročníků učili také připravovat některé pokrmy.
Děti z prvního a druhého ročníku si z donesených receptů sestavily vlastní kuchařku, zahrály si pohádku Jak pejsek s kočičkou pekli dort, soutěžily v plnění úkolů pro zdraví nebo vařily bylinkové čaje.
Starší žáci z 3. až 5. třídy zase připravovali ovocný salát a pomazánky, soutěžili o nejzdravější svačinku, sestavovali si denní režim, psali o městě zdraví a učili se poznávat bylinky. Na řadu přišel také den ve sportovní hale, kde žáci hráli kuželky, badminton, stolní tenis a trénovali spinning (spinbike).
Poslední únorový den patřil především žákům druhého stupně. V posilovně si zacvičili chlapci z vyšších ročníků pod vedením zkušeného trenéra. Zahráli si kuželky, vyzkoušeli spinning a zacvičili aerobic. Ve školní tělocvičně cvičili žáci jógu, ve školní družině odpočívali při relaxační hudbě, s profesionální masérkou si vyzkoušeli, jak může být příjemná masáž. Zhlédli také video o nebezpečí návykových látek a v cvičné kuchyni připravili salát a různé druhy pomazánek. O zdravé výživě jim přednášela vedoucí jídelny. Děvčata si zase poslechla rady od profesionální kosmetičky.

Školní ples
Letošní školní ples potvrdil, že patří mezi velké události hlucké plesové sezóny, byť byl letos - oproti jiným rokům - poněkud chudší.
Organizátoři školního plesu se nikdy o návštěvníky obávat nemuseli a proto bylo rozhodnuto přesunout akci na sportovní halu.
Velkým magnetem byla samozřejmě polonéza v podání takřka dvaceti párů hluckých žáků, kteří se na ni pečlivě chystali pod vedením paní učitelky Hany Jackivové. Ta je v tomto směru výbornou učitelku a děti takto připravuje už několik let.
Ke spokojenosti určitě přispěla i přítomnost oblíbené hlucké skupiny Synchron a místního DJ Ondřeje Kotačky. Na obou místech, kde muzika hrála, bylo docela plno.

Zabíjačky
Ještě před patnácti lety to v zimním období býval docela běžný obrázek na každé vesnici. Řezník nabrousil nože, připravil troky a triangl, doma ve sklepě se rozpálil oheň pod kotly a metrákový čuník v chlívku odpočítával své poslední minuty. Sešla se vždycky celá rodina, zpívalo se, pila se slivovice, děcka byla pasována na kotelníky - hlídala oheň a přikládala. Akce zvaná domácí zabijačka začínala brzy ráno, ještě za tmy, a za tmy také pozdě večer končila. Totéž se odehrávalo snad v každém druhém domě. Byly to krásné chvíle, měly kouzlo plynoucí ze setkávání lidí. Jedly se dobroty, popíjela se slivovice a čaj s rumem, zpívalo se. Dřív se dělaly zabijačky hlavně proto, že v obchodech nebylo maso. Každý měl pole, prase si sám vykrmil a když si vytopil sádlo a maso zaudil a zamrazil, měl vystaráno na půl roku.
Jenomže lidé dnes záhumenky využívají spíš jako zahrádky, nepěstují už obilí nebo řepu, nechovají užitková zvířata. Zvykli si na jiný způsob života.
Chov prasete se nevyplatí, políčka zanikají a krmivo pro prase by se muselo kupovat. Je s tím také spousta starostí a času. Každý si navíc může zajít do obchodu, kde už má ta jelítka a tlačenky přímo naservírované. Člověk ovšem nemusí být velký labužník aby poznal, že chuť domácích zabijačkových pochoutek je nedostižná. Souvisí to zcela zřejmě s tím, čím jsou prasata krmena.

Fašank
Na rozdíl od ostatních míst na Ostrožsku, je fašank v Hluku jiný, bez masek a „vyvádění" jednotlivců, také drobotina chybí. O to působivější ale tradiční hlucký fašank je.
Má svůj pevný řád, městem jde mužský sbor, především starší chlapi, oblečení vesměs do tradičních starých kožichů, doprovázení několika muzikanty, kteří hrají na housle. K průvodu patří ještě několik tanečníků, kteří tančí jen příležitostně. Průvod jde městečkem a zastavuje se u rodin, které mají k lidovým tradicím vztah. Mužský sbor zpívá, tanečníci předvádějí důsledně a přesně šavlový tanec. Všude je doprovází vůz, tažený koňmi.
Za pozornost ale stojí i samotní hostitelé, právě oni prozradí o historii Hluku více než cokoliv jiného. Vítání fašankářů je totiž v některých domech velmi srdečné, nechybí slivovice, koláče, milosti, obložené chlebíčky, jednohubky, slivovice, víno, špek, slanina, klobásky. Ještě více prozradí dvory domů, na nich je vidět bohatá folklorní tradice Hluku. Na stěnách jsou obrazy městečka i mnoho krojovaných, dokonce nechybí ani pravé slovácké jizby, bohatě namalované, vyzdobené i vybavené. Hluk, to je bohatá minulost a poněkud složitější současnost.

Misijní koláč
Každý, kdo chtěl udělat dobrý skutek, měl k tomu ideální příležitost v neděli 9. března mezi 9. a 11. hodinou dopolední před kostelem v Hluku. Právě tam se totiž uskutečnila charitativní akce.
Nedělní sbírka, při které byly k mání podomácku napečené a nazdobené perníčky, byla součástí celostátního projektu s názvem Misijní koláč. Medové perníčky několik dnů připravovalo 25 hluckých žen a dětí. Nakonec jich napekli a nazdobili 1300 kusů z téměř dvaceti kilogramů těsta. Sympatické bylo, že nešlo jen o pouhopouhé vybírání peněz, ale že se do projektu zapojila veřejnost a navíc i děti.
Necelou hodinu po zahájení dobročinného prodeje nebylo co kupovat, protože prostě všechno bylo rozprodáno. Lidé přesto darovali i bez následné "sladké odměny" různé finanční obnosy. Za necelé dvě hodiny se vybralo 21 000 korun.
Výtěžek z akce putoval do Bangladéše .Momentálně tam školství nemá podporu státu, na což doplácí i síť sirotčinců. To bylo důvodem rozhodnutí podpořit jeden z nich. Jedná se o příspěvek startovací. Na další fungování si oni sami budou shánět peníze a zemědělským hospodařením si vydělávat, aby byli soběstační.

Představení letošního hluckého krále
O Velikonoční neděli 23. března 2008 byl na krojovém plese v Hluku veřejnosti poprvé představen král Lukáš Šimčík s početnou družinou. Večera se zúčastnili i jeho předchůdci, ten nejstarší přítomný Vavřín Dufka jel jízdu králů v roce 1947. Atmosféru dokreslovaly domácí kapely, dechová hudba Šarovec a cimbálová muzika Babica, v úvodu vystoupily hlucké děti ze souboru Hluboček.

Provoz na silnici – měření rychlosti
V Hradišťské ulici je na vjezdu do Hluku instalován měřič rychlosti, který zaznamenává a statisticky vyhodnocuje rychlosti projíždějících aut v obou směrech. Od 1. ledna do 31. března 2008 projelo Hlukem celkem 266.138 aut. Většina z nich překročila zákonem povolenou rychlost. Podrobná tabulka byla uvedena v 2. čísle Hluckých novin z roku 2008.

Další dva památkové domky
Přibližně čtyři sta šedesát tisíc korun zaplatili hlučtí radní za dvojici stavení, která v místní části Rajčovna sousedí s památkovými domky. Po rekonstrukci se je chystají začlenit do historické „zóny“, která tak bude obsahovat už čtveřici objektů.
Plánuje se, že v nových dvou domcích vznikne expozice slováckého ornamentu, krojů a výšivek. Dále tam bude tradiční kuchyně, místnost věnovaná historii Hluku a multifunkční prostory pro různé přednášky, kurzy a školení. Chybět nebude ani místnost na vaření povidel a expozice starých předmětů.
S vytvořeným projektem bude Hluk co nejdříve žádat o dotace z evropských fondů. Peníze se pokusí získat ve spolupráci s partnerským městem Nemšová na Slovensku, která chystá podobný projekt. S rekonstrukcí by se mělo začít už v příštím roce.

Květinkové dílničky 12. dubna 2008
Dílniček se zúčastnilo kolem stovky dospělých a dětí. Byla zde zavedena květinková měna – děti platily kytičkami. Dílničky nebyly pořádány pro zisk, cílem akce bylo, aby si děti pohrály a vlastnoručně něco vyrobily. Totéž platilo o dospělých, kteří navíc měli možnost potkat své známé nebo se seznámit s rodiči dětí, které jsou kamarády jejich potomků.
V malém sále se vyráběly dražší a náročnější výrobky: obrázky, zdobení květináčů, sázení kytek, výroba svícnů, obrázky ze zažehlovacích korálků zdobení perníčků.
Ve velkém sále se odehrávala výroba růží z krepového papíru, dekorací do květináčů, háčkování růžiček, dílnička u pokažené kopírky- kopírování a vymalování obrázků, pískování, výrobky z krabiček, přáníčka. Na koberci si zde děti hrály s hračkami.

O uspořádání a hladký průběh květinkových dílniček se zasloužili:
Alena Zedková
Marie Križalkovičová
Jitka Nováková
Jana Mouralová
Lenka Uhlířová
Ladislava Křápková
Michaela Křápková
Helena Uhlířová
Jana Gálová
Michaela Beníčková
Helena Škorcová
Alžběta Baroňová
Iveta Josefíková
Markéta Josefíková
Michaela Říháčková
Gabriela Říháčková
Jarmila Pospíšková
Monika Pecnová
Štěpán Mitáček
Lukáš Baroň

Krojová přehlídka

Hlucká tvrz se o víkendu 26. a 27. dubna rozzářila pestrobarevnými kroji, zavoněla škrobem, bělidlem, žehličkou… a hlavně historií. Na přehlídce hluckých krojů uspořádané „hluckými tetičkami,“ městským úřadem, Klubem kultury a Klebetnicemi měli diváci možnost vidět všechny typy krojů, které na sebe během roku Hlučané oblékali. Dětské, dívčí, chlapecké, svatební, odvedenecké, ženské, ženáčovské, babičkovské, dědáčkovské, v kožuchu aj bez, pracovní, sváteční - ty všechny byly k vidění na přehlídkovém molu.
Muzikantka Kateřina Říhová se postarala o hudební část programu, hlucké tetičky o krojovanou přehlídku a Irena Krylová režírovala. Celou akci moderovala knihovnice Marie Plačková a Jarka Ryšková, která celý život šila kroje ve Slovači.
Kromě prastarých „jabúčkových“ fěrtůšků a „delínů“ byla asi největším pokladem přehlídky sto dvacet let stará „úvodnica“. Tu měly ve svatební den přes sebe přehozenou nevěsta a její kmotřenka. K nejvzácnějším hluckým krojovým pokladům také patřil kroj nevěsty. Jak se dozvěděli účastníci akce, kdysi dávno se čepení vplétalo do vlasů a nevěsta spávala na stole. Teď už se nasazuje jako čepec. Kuriozitou přehlídky byl „lantůšek“, který sloužil jako ochrana před deštěm.
V kulturním programu vystoupily všechny domácí folklorní soubory, hrála CM Babica a Dětská CM ZUŠ Hluk.
V závěru zazněla naděje, že snad přehlídka povzbudila chuť Hlučané vyrazit do průvodu o Dolňáckých slavnostech v nefalšovaném hluckém kroji.

Smrt vojáka v Afganistánu
Hlučana - praporčíka in memoriam Radima Vaculíka (+29), ve středu 30.4.2008 zabila v Afghánistánu výbušnina.
Než šel k armádě, jezdil Vaculík s kamionem. Projel celé Rusko. Na vojnu se dal před dvěma roky. Říkal, že bude dělat řidiče. Řízení vozů se mu stalo i osudným.
Byl to totiž právě on, kdo ve středu 30. dubna seděl za volantem obrněného vozidla, které najelo na nastraženou nálož.
Vaculík v Afghánistánu strávil 42 dní. Je druhým českým vojákem, který v Afghánistánu padl v boji, a třetím, který v téže zemi zemřel.

Výroba růží
4. května byly hlucké tetičky znovu v akci. Ještě nestačily poschovávat všechny kroje po nedávné krojové přehlídce (konala se koncem dubna) a už se vrhly na výrobu krepových růží, které budou zapotřebí k výzdobě koní na jízdu králů. Nešlo ani tak o vyrobení hromady růžiček jako spíš naučit tuto dovednost rodinné příslušníky letošních jezdců. Vždyť na jednoho koně se prý spotřebuje zhruba 150 růží, takže se musí zapojit celé rodiny. Růžičkovou velitelkou je už mnoho let šestasedmdesátiletá Láňanka Božena Kotačková. Motat růžičky ji prý naučila její švagrová už před padesáti lety.
V památkových domcích se připravovaly růže na čtyři koně z třicítky, které na Dolňáckých pojedou. Srdce, kterým se bude pyšnit o slavnostech každý kůň vyráběl Antonín Dohnal, který to jako jediný Hlučan ještě umí. K příjemné atmosféře vyhrávala DH Polahoda, která s sebou vždycky přinese i dobrou náladu.

Společná prezentace králů na Antoníčku
Unikátní krok k ještě větší popularizaci všech tří jízd králů na Slovácku vymysleli v únoru 2008 zástupci Vlčnova, Kunovic a Hluku. Při společném setkání se zrodil návrh prezentovat „panovníky“ nejen na své jízdě králů, ale i na dvou ostatních.
Zatímco ve Vlčnově je jízda králů každoročně, v Kunovicích ji pořádají každý druhý rok a v Hluku se koná vždy po třech letech. Rok 2008 je unikátní tím, že se jízda odehraje ve všech třech místech a tak vznikla dohoda, že bude nalezena nejvhodnější doba, kdy se může prezentace všech králů i s jejich pobočníky uskutečnit.
Památné poutní místo svatý Antonínek si tak ve čtvrtek 8. května dopoledne připsalo unikát v podobě historicky prvního setkání tří králů ze Slovácka. Mladí panovníci, kteří letos pojedou v čele krojovaných družin ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích, podepsali na Blatnické hoře pamětní listinu, jako připomínku jejich historického „summitu“.
Svatý Antonínek byl podle názoru odborníků pro setkání králů ideální z několika důvodů. Blatnická hora je významným regionálním poutním místem. Nachází se na ní studánka, která má údajně zázračnou moc. S jízdou králů historie Svatého Antonínka sice přímo nijak nesouvisí, pro podobné setkání vladařů je ale bezesporu příhodným místem.
Organizátoři nepovažovali za vhodné uspořádat tříkrálovou schůzku v některé z obcí, kde se slaví jízdy králů, aby je někdo neobvinil, že tuto obec zvýhodňují.
Očekává se, že společné představení všech králů nejen utuží vzájemné vztahy pořádajících obcí, ale snad také vyvrátí různé spekulace o vzájemné rivalitě.

Sečení trávy u tvrze 

Příjímání
Nejvyšší hodnostář Řádu františkánů přijel do Hluku
Slavnostní mši svatou sloužil v Hluku v neděli 8. června místní rodák a zároveň nejvýše postavený člen Řádu františkánů v České republice Jan Maria Viannej Dohnal. Právě na tento den totiž připadlo 20. výročí od okamžiku, kdy byl tajně vysvěcen na kněze.
Dohnal, jenž je provinciálem zmiňovaného řádu, přijal kněžské svěcení tajně v červnu 1988 v malém kostelíku ve slovenské Nové Lehotě u Handlové. Při svém nedělním kázání mimo jiné vyslovil přání, aby se našli v hlucké farnosti následovníci, kteří by se rozhodli sloužit Bohu. Po Dohnalově bohoslužbě se konala další slavnost. Čtyřiadvacet školáků a školaček absolvovalo v hluckém kostele první svaté přijímání.
P. Jan Maria Vianney Dohnal OFM (13.10.1955)
Narodil se v Hluku v domě č. 106 na „Činčavě“ v rodině Jana a Marie Dohnalových. Poté co se vyučil nástrojařem, pracoval tedy v Autopalu jako nástrojař.
Dále pak studoval při zaměstnání a pravidelně navštěvoval večerní mše svaté ve františkánském kostele v Uherském Hradišti. Tam poznal lidi, kteří velmi ovlivnili jeho duchovní zrání.
Po maturitě v roce 1977 a absolvování základní vojenské služby (v Bratislavě a v Chebu) se již do Hluku nevrátil. V únoru 1980 vstoupil do noviciátu, poprvé oblékl františkánský hábit a přijal nové-řeholní jméno Jan Maria Vianney. Samozřejmě všechny tyto kroky byly tajné.
V prosinci 1987 přijal P. Jan Dohnal jáhenské svěcení a v červnu 1988 pak kněžské svěcení. Veřejnou primici v Hluku měl až v květnu 1990.
Při provinční kapitule v květnu 2000 byl ve věku pouhých 45 let zvolen provinčním ministrem františkánské provincie v Čechách a na Moravě.

Otevření domu s chráněnými byty
Dům s chráněným bydlením má za sebou oficiální otevření. Uskutečnilo se ve středu 25. června 2008, kdy do Hluku přijel mimo jiné hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš.
Oficiálního zahájení provozu se zúčastnili zájemci z řad hluckých obyvatel, ale také senátor Josef Vaculík, hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš, a zástupci obce a další hosté.
Charitní dům poskytuje pobytovou službu rodinného typu, pomoc a podporu se zajištěním komplexní péče osobám, které nemají ze zdravotních, sociálních či rodinných důvodů možnost zajištění svých životních potřeb v domácnostech.
Do výstavby zařízení investovali představitelé Hluku celkem 70 milionů korun, z nichž necelých 30 poskytlo ministerstvo pro místní rozvoj. Zbytek platí Hluk - 17 milionů si vzala radnice úvěr, 15 získala z privatizace obecních bytů.
Přípravy na stavbu začaly v roce 1999, kdy bylo zadáno zpracování projektu pro územní rozhodnutí. Zároveň začaly výkupy pozemků.
V průběhu času se Dům s pečovatelskou službou změnil na Dům s chráněným bydlením. A radnice se rovněž rozhodla, že bude v přízemí charitní domov, tedy 24 hodinová lůžková péče.
Kolaudace první části proběhla letos v lednu 2008, kdy byl zkolaudován charitní domov a dva byty v přízemí, v únoru se kolaudovalo třicet bytů a v květnu venkovní  prostory.
61 procent obyvatel tvoří Hlučané nebo bývalí Hlučané, přičemž tento trend by měl pokračovat.

Seniorské besedy 2008
Lednová beseda
Lednová beseda byla plná lidových tradic. Na začátek nás rozezpíval pan Ota Konečný fašančářskými písničkami, když neočekávaně přišel do sálu jako správný fašančář, oblečený do kroje a vybaven šavlí se slaninou a klobásami s popěvkem „Pod babky, pod babky,...“
Popřál všem úspěšný nový rok a zahájil tak další besedu seniorů. Další zvyk, který jsme si připomněli bylo pochování basy (i když basa se má správně pochovávat v úterní večer před popeleční středou), ale protože jako senioři máme na všecko dost času, tak jsme s předstihem pochovali basu. Ve smutečním průvodu nechyběly ani plačky, které basu řádně oplakaly.
Únorová beseda
V únoru jsme ochutnávali vzorky zelí, které přinesli účastníci besedy z vlastních zásob –celkem 28 vzorků. Každý, kdo ochutnal zelí, jej ohodnotil. Nejvíce všem chutnal vzorek od paní Marie Kotačkové, za který si odnesla symbolickou hlávku zelí. Další vyhodnocené  vzorky byly od paní Ludmily Hrdinové a  pana Antonína Dufka. Všechny ostatní vzorky byly vynikající a oceněny památným diplomem. Jiřina Šuránková seznámila všechny přítomné s pozitivními účinky zelí na lidský organismus.
V průběhu večera bylo přítomným ukázáno, jak se šlape zelí a účastníkům byl prozrazen vzácný návod na přípravu zelí, a to, že zelí je zdravé, zelí je chutné, ale nejzdravější je s kusem masa!
Březnová beseda
Pro velký úspěch výstavy starých harmonik, která se konala v prosinci, jsme pozvali na březnovou besedu  seniorské harmonikáře. Večer nám zpříjemnilo hraním 16 harmonikářů, ale vzpomněli jsme také na ty, kteří již nejsou mezi námi.
Každý z harmonikářů zahrál svůj příspěvek ze svého repertoáru a přítomní besedníci si tak mohli zavzpomínat na písničky ze svého mládí, kdy harmonikáři hrávali jak na svatbách, tak i v hospodách, kdy se při hraní harmonik tančilo.
Dubnová beseda
Před velikonocemi jsme na besedu pozvali všechny kostelní zpěvačky, ty minulé i ty současné. Pořadatelé přítomným zpěvačkám popřáli hodně zdraví a předali jim kytičky. Pan varhaník Jan Procházka zahrál na elektronické varhany a sbor současných zpěvaček zazpíval krásné kostelní písně a společně si zazpívaly současné zpěvačky i ty již v důchodu. Večer byl důstojným zahájením velikonočních svátků. Během besedy byla i tombola, která byla z darů sponzorů i účastníků besedy. Všem dárcům děkujeme.
Květnová beseda
V měsíci květnu jsme oslavili svátek matek. Během besedy k nám zavítali švarní šohajé v halenách, vracející se z trhu v Uh. Ostrohu. Zazpívali nám a poté každé ženě darovali malované perníkové srdce. Tato srdce věnovala paní Vavřínková ze Starého Města. Popřát ke svátku přišly i děti, které pod vedením paní učitelky Marie Šťastné recitovaly a zazpívaly.
Červnová beseda
Tuto besedu jsme pojali jako přípravu na nadcházející dolňácké slavnosti. Podmínkou nebyla účast v kroji, nicméně svůj kroj „provětrala“ skoro polovina zúčastněných.
Součástí besedy byla ukázka prodávání peřin se vším co k tomu patří: zpívající ženy a kupec, který nakonec utekl do Suchej Loze, protože ženy po něm chtěly (tak jak už to v životě bývá) jenom zlaťučké peníze a ty on neměl. Potom ale přišel ženich, který měl peníze v požadované kvalitě, a to podle popěvku žen: “...My máme peřiny bilučké, my chceme peníze zlaťučké...“
Raritou bylo, že povlečení jedné z peřin pochází z třicátých let minulého století a bylo použito při ukázce prodávání peřin panu prezidentu E. Benešovi a jeho choti v Luhačovicíh v roce 1936.  Svým zpěvem večer obohatil hostující mužský sbor ze Zlína.
Poděkování za konání těchto besed patří především panu Otovi Konečnému. Ten každou besedu řádně zahájí a popřeje oslavencům v daném měsíci. Hudbu na všech besedách zajišťuje pan Miroslav Šuránek a průvodní slovo na besedách patří jeho manželce Jiřině. Ve zpěvu nás řádně podporuje na všech besedách hlucký mužský sbor. Poděkování patří také těm, kteří zajišťují občerstvení, a to paní Anně Libosvárové, paní Milce Morozové a paní Anně Konečné.

Kruhy v obilí
2. července 2008 se opět na hluckém katastru objevily kruhy v obilí. Tentokrát je však naprosto jisté, že nejde o žádnou velkou záhadu. V obilí se jen vyřádil šikovný vtipálek, který má asi rád medvídka Pú. Jeho hlavu totiž v obilí vytvořil. A dal si s ní opravdu pořádnou práci. Zřejmě měl i nějakou šablonu, podle které obrazec přenesl do většího rozměru. Divné je, že nikdo nikoho neviděl. Obrazec musel vznikat určitě několik hodin. Radost z díla rozhodně neměl majitel pole, který počítal škody do tisíců.
Záhadné obrazce v obilí se v Hluku objevily už dvakrát (viz. rok 2001 a 2003).

Malovaný dvůr
Když Laďa Šácha před šesti lety pořádal na domkách první malou výstavu, nazýval malovaný lidový ornament „Popelkou“ tradiční kultury. Za ty roky se opravdu mnohé změnilo. Ornamentu se začíná věnovat mnohem více pozornosti a je dobře, že památkové domky v Hluku mu poskytují opravdu dobré zázemí. Důkazem se stal i druhý ročník akce Malovaný dvůr. Letos se konal v rámci 20. Dolňáckých slavností a byl zaměřený hlavně na setkání tvůrců lidového ornamentu.
Paní Holubíková za Strážnice přivezla malované dřevěné talířky, vařečky, dózy a jiné dekorační předměty. K prolistování byl k dispozici velký vzorník výšivkových i malovaných motivů z pozůstalosti Kateřiny Turkové z Dolních Bojanovic. Paní Páčová z Ostrožské Lhoty (ale původem z Hluku) zase převedla malované skleněné lahve. Majka Křižalkovičová ukázala, že hlucký perník svojí originální výzdobou i chutí předčí i ten pardubický. Trochu rozruchu vytvořila tvůrčí dvojice Puk-Puk. Předvedli zde totiž lidový ornament naprosto v jiném kontextu než je běžné. Jejich malovaná plátna, projekce, počítačové animace, potisky triček a další aktivity vzbudily rozhodně zájem, rozkolísaly pocity a rozvířily diskuzi o postavení tradiční kultury v dnešní době. Ostatně ornamentový body painting, kterým do Malovaného dvora přispěl Laďa Šácha, byl pro mnohé návštěvníky také překvapením.
Ať už si lidovém ornamentu myslí kdo chce, co chce, akce Malovaný dvůr se povedla. Malérečky si vyměňovaly zkušenosti a předvedli své umění návštěvníkům. A těch na domky během soboty přišlo opravdu hodně. Snad si kromě malovaného ornamentu na paži odnášeli i zajímavý zážitek a inspiraci.

Ocenění pro krále
Protagonisté posledních tří jízd králů ve Vlčnově, Hluku a Kunovicích obdrželi jako historicky první ocenění starosty města Uherské Hradiště. Oceněnými jsou Petr Šobáň z Vlčnova, Miroslav Duda z Kunovic a Lukáš Šimčík z Hluku, které rada města vybrala za udržování a rozvoj tradiční lidové kultury. Nové vyznamenání umožní operativním způsobem vyzvednout význam osobností z rozličných sfér a oborů, které se zaslouží o přínos městu a regionu. Všichni tři letošní králové získají z rukou starosty slovácké metropole pamětní list a medaili.

Rybářský ulovek
Kapitální úlovek, který mu závidí rybáři široko daleko, se povedl Zdeňku Štávovi z Uherského Brodu. Z hlucké přehrady vytáhl 234 centimetrů dlouhého sumce, čímž se zařadil na druhé místo pomyslného českého žebříčku. Rekordní český úlovek měřil jen o osmnáct centimetrů více.
Šťastný rybář přitom vůbec neměl políčeno na sumce, přijel na kapry. Chytal na sedmadvacítku vlasec a rohlíkový boilies. Je prý neuvěřitelné, že na kapří návnadu skočil obrovský sumec. Rybář s ním zápasil hodinu a čtvrt.
Sumec bydlel ve vodě hlucké přehrady zhruba pětadvacet let. Vážil 85 kilogramů

Sesuv půdy už domy neohrožuje
Pod domy nad Kaštancem ujížděl od roku 2004 svah. Dal se do pohybu po větším dešti a postupně se sunul dál. Majitelé domů se museli spokojit s příslibem zástupců Hluku, že věc uvedou do pořádku. Dnes v problematické čtvrti stojí čtyři domy a další tři zájemci mají stavbu brzy zahájit.
Snahu zástupců radnice o nápravu situace dlouho brzdilo počasí.
Sanační práce zaplatili zástupci úřadu z městské pokladny. Odstranění sesuvu a zpevnění svahu stálo 2,5 milionu korun.

Nová cisternová stříkačka
Hlučtí hasiči mají novou cisternovou automobilovou stříkačku.
Výrobcem a dodavatelem vozidla je firma SPS-VKP s.r.o. Slatiňany. Vozidlo je postaveno na podvozku MAN 13.280 4x4 BL., vybaveno vysoce výkonným čerpadlem ZIEGLER o výkonu 1500l/min. Objem nádrže na vodu činí 3500l a 400l na pěnidlo.
Vozidlo má ve své výbavě nejrůznější technické prostředky a zařízení jako např. osvětlovací stožár 4x500W řízený na dálku, asanační kropící trysky, vysokotlaký naviják se speciální 60m hadicí a proudnicí pro rychlý zásah tzv. vysokotlak, což je zařízení pracujícím s tlakem až 40Atm, které umožňuje velmi rychlý a efektivní zásah s použitím minimálního množství vody.
Z další výbavy pak elektrocentrála, kalové čerpadla, motorová pila, protichemické obleky, dýchací přístroje, které jsou integrované přímo v opěradlech posádky atd.
Vozidlo bylo pořízeno z finančních prostředků města ve výši 2.700.196,- Kč, státní dotace ministerstva vnitra /GŘ HZS/ na obnovu požární techniky 2.000.000,- Kč a dotace Zlínského kraje ve výši 500.000,- Kč.
Celková cena včetně DPH cisternové automobilové stříkačky je 5.200.196,- Kč.
Nové vozidlo nahradí ve výjezdu starou CAS Š706 /trambus/. Zakoupením této nové hasičské techniky udělalo město velký krok vpřed, pro práci hasičů při zdolávání mimořádných událostí ve městě i mimo něj.

Motocrossová podívaná - Freestyle
V pondělí 18. srpna se v Hluku pod Starými horami uskutečnila exhibice freestyle motocrossu.
Byl to neobvyklý zážitek i pro lidi, kteří motorkám nijak zvlášť neholdují. Krásné počasí, vynikající atmosféra, parádní představení na motorkách a hlavně až nečekaně výborná divácká účast. Celou akci sledovalo odhadem víc jak pětistovka diváků. Jak řekl jeden z přihlížejících diváků, za posledních dvacet let snad nebylo tolik lidí na žádné jiné sportovní akci v Hluku. Hlučan Zdeněk Fusek byl jedním z hlavních organizátorů a také účastníků freestyle motokrosu, na kterém se sešla špičková sestava těchto „létajících" borců.
Mistr republiky Libor Podmol, Zdeněk Fusek, Tomáš Lysáček a Petr Minařík, to byli hlavní aktéři této neobvyklé podívané v Hluku, která byla kvůli nepříznivému počasí o den posunuta.
V neděli by snad přišlo ještě víc lidí.
Dvaadvacetiletý Zdeněk Fusek si v silných motorkách libuje už od svého dětství. Freestyle je pro něj drogou.
Nejprve začal s motokrosem a postupem času se propracoval až k freestylu a dnes ukazuje po celé republice i v zahraničí pěkně krkolomné kousky na svém dvoukolém stroji.
Přestože se kaskadérství věnuje šestým rokem, strach má prý pořád.

Přístavba školky
Školka byla v minulých letech natolik přeplněná, že mnohé děti nemohli její pracovníci přijmout. To pochopitelně znamenalo velké potíže pro rodiče. Prozatímním řešením bylo otevření provizorní třídy ve staré školní budově na náměstí v září 2007.
Nová přístavba mateřské školky v Zelnicích vyřešila tento letitý problém. Vznikla zde nová herna s příslušenstvím pro čtyřiadvacet dětí. V souvislosti s rozšířením provozu přijalo předškolní zařízení dva nové pracovníky.
Žádné dotace na tento projekt se nepodařilo sehnat a proto investici do výstavby uhradilo město ze své pokladny. Do přístavby školky investovalo město zhruba dva a půl milionu korun.

Oprava školy - Lešení vyučování neohrozilo
Třebaže základní školu v Hluku ještě v polovině září 2008 obepínalo lešení, vyučování běželo jako po drátkách. Dělníci už totiž jen dokončovali druhou fázi energeticky úsporných opatření na škole - zateplení fasády. Výměnu sto čtyřiceti oken stihli do konce prázdnin.
Výměnou energeticky nevyhovujících kastlových oken a zateplením fasády polystyrenem se ročně ušetří kolem třiceti procent nákladů na energie. Dále se počítá ještě s opravou topení a doplněním, případně výměnou osmdesáti kusů termostatických ventilů.
Akce si vyžádá 6,7 milionu korun, bezmála pěti miliony městu vypomůže dotace z operačního programu životního prostředí a fondu soudržnosti Evropské unie.

Rekonstrukce dolní hospody
Na hlucké hospodě U Nemravů na křižovatce do Uherského Hradiště se začala na podzim 2008 dělat nová střecha. Dojde také k výměně oken.

Charitní den v Hluku - středa 24. září 2008
Celodenní program byl zahájen slavnostní mší svatou, kterou ve vestibulu sloužil duchovní otec, který v domově bydlí a svým poutavým kázáním zaujal všechny, kteří se zúčastnili. V zařízení nechybí ani kaple, která je po celý den přístupná a pro mnohé je místem duchovní posily. Ředitel Oblastní charity pan Ing. Jakeš ve svém krátkém projevu pozdravil všechny přítomné a vyjádřil všem poděkování za přípravu tohoto vyjímečného dne. Zmínil se o vzniku charity z dávné historie.
Následoval program, kde vystoupily ty nejmenší folklorní kroužky a mažoretky. Místní harmonikář doprovodil zúčastněné při zpívání. Vzácnými hosty ze Strání byli Tamburáši. Svým muzicírováním a zpěvem vytvořili pěknou náladu.
Mužský sbor svými hlasy rozezněl vestibul a pak po potlesku přidal ještě pár písniček navíc. Na závěr zazpíval chrámový sbor k nadcházejícímu svátku našeho patrona sv. Václava krásný hymnus. Tímto vystoupením končil kulturní program.

Lubor Tokoš
Pětaosmdesát let uplynulo letos od data, kdy na svět přišel herec, malíř, recitátor a především člověk milující život - Lubor Tokoš (*7. 2. 1923 – 29. 9. 2003).
Ten byl neodmyslitelně spjat se Slováckem. Byť se narodil ve Šternberku a prošel několika divadly v republice, tak kořeny hluboce zapustil právě v našem regionu.
Hlučané se s ním blíže seznámili ve chvíli, kdy začal spolupracovat se souborem Dolňácko.
Začátkem 80.let moderoval v Hluku řadu besed u cimbálu. Byla to doba, kdy byly tyto besedy velice silně navštěvovány, sehnat lístky na cimbálový večer byl takřka zázrak. Lubor Tokoš se při těchto akcích natolik sžil s Hlukem a s Hlučany, že si zde dokonce koupil rekreační chalupu.

Hlucké tetičky vařily
Slepičí polévka, papriková omáčka se slepičím masem a buchtou, pohanková sekaná, patenty a maková buchta. To bylo menu, které v sobotu 11. října podávaly tetičky na památkových domcích v Hluku. Starodávné pokrmy přišla ochutnat stovka návštěvníků.

První bioplynová elektrárna v kraji
Elektrickou energii už dodává do rozvodné sítě první bioplynová elektrárna ve Zlínském kraji, která byla vybudována v srpnu po patnácti měsících v prostoru mezi Kunovicemi a Hlukem v lokalitě Nový dvůr.
Bioplynový proces se uskutečňuje ve dvou věžích o průměru 24 metrů a výšce patrového domu.
Zařízení za 60 milionů korun, jehož součástí je také výzkumná laboratoř, začalo fungovat v říjnu 2008 ve zkušebním provozu na zhruba poloviční výkon. Elektřinu má bez omezení začít vyrábět od prvního ledna nadcházejícího roku.
Životní prostředí v okolí bioplynové stanice na Novém dvoře nebylo podle odborníků prý nijak narušeno.

Hluk získal z „Evropy“ přes pět milionů korun
Hluku se podařilo získat velmi zajímavou částku peněz. A to přes pět milionů korun z Evropské unie na zásadní rekonstrukci dvou starších domků, z nichž vzniknou další dva památkové domky.
Do boje o přidělení peněz musely jít vždy dvě místa, Hlučané se dohodli na spolupráci s družebním městem Nemšová.
Hlucká radnice chce opravit dva starší domky, které sousedí s už existujícími tzv. Památkovými domky. Přesněji půjde prakticky o vznik dvou nových domků, vzájemně propojených.
V prostorách stavení má vzniknout multifunkční prostor pro setkávání, akce či výuku. Místo zde najde i tradiční kuchyně, expozice všech typů hluckých krojů a výšivek nebo místnost pro výstavu drobných hospodářských předmětů. Radnice chce oslovit místní a sesbírat kuchyňské a zemědělské náčiní, které používali předkové.
V domcích bude také místo pro výstavu historie města Hluk. V části dvora má být místnost pro vaření povidel a na dvorku je v plánu probourání zídky mezi domky, aby vznikl jeden velký dvůr, což by se hodilo pro pořádání větších akcí, jako je oblíbené vaření nebo praní postaru.

Obce získaly 2 miliony korun
Více než dva miliony korun získaly na zlepšení vzhledu svých obcí Hluk, Uherský Ostroh a Boršice u Blatnice. Společně s dalšími šesti obcemi z okresu Uherské Hradiště a Hodonín totiž vytvořily Místní akční skupinu Horňácka a Ostrožska.
Své projekty předložily v programu Leader, jenž se týká zlepšení infrastruktury a vzhledu obcí. Na začátku října získaly více než pět a půl milionu. S úpravami ve svých lokalitách chtějí začít už na jaře.
Jedná se o první naplnění spolupráce členů Místní akční skupiny, kam patří celkem devět obcí z okresu Uherské Hradiště a Hodonín.
Zvelebit ulici Hlavní chtějí radní v Hluku. Jedná se totiž o tamní nejfrekventovanější cestu. S pracemi se začne hned na jaře příštího roku a pokračovat se bude až do podzimu. Je v plánu obnovit zeleň a záhony v ulici Hlavní, na úseku zhruba sto padesáti metrů. Kromě výsadby nových keřů a trávníků bude rovněž nakoupena nová technika pro udržování zeleně. Je také záměr u domova důchodců vystavět altánek, kde by se lidé mohli setkávat.
Získané finanční prostředky by na tyto akce měly vystačit.

Oprava silnice
Řidiči, kteří projížděli Hlukem od Ostrožské Lhoty v listopadu 2008, museli počítat s opravou silnice a tedy i semafory.
Silniční práce probíhaly ve dvou místech. V jednom případě šlo o vedlejší ulici, tuto akci provádělo město Hluk, v druhém případě šlo o akci Ředitelství silnic Zlínského kraje.
Právě druhý případ pocítili řidiči podstatně víc, týkala se totiž hodně vytížené silnice II. třídy. Dělníci firmy Colas opravili silnici od křižovatky Novoveská-Antonínská až po začátek Hluku. Měnili povrch silnice, v některých místech ji mírně rozšířili, dali i obrubníky.
Oprava vedlejší Ostrožské ulice byla zcela v režii města. Z polní cesty, 115 metrů dlouhé, vznikla silnice s klasickým asfaltovým povrchem.

Pexesiáda
V neděli 16.11 2008 se uskutečnil již druhý ročník turnaje v pexesu, který pořádal skautský oddíl Kon-Tiki z Hluku. V tento den se soutěžilo o nejlepšího pexesáka či pexesačku z Hluku.
Aby i ti nejmenší měli šanci na úspěch, byl turnaj rozdělen do věkových kategorií. Junior I.: 6 - 9 let, Junior II.:
10 - 12 let, Teenager: 13 - 15 let a Old: 15 a více let. Našli se i odvážné maminky či tatínkové, kteří si s chutí zahráli pexeso a zabojovali o přední příčky.
Celkem se našeho turnaje zúčastnilo cca 50 dětí. Odměnou pro ty nejlepší byly diplomy i dorty, které
napekli skauti a další malé pozornosti, které věnovala Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR.

Nejlepší pexesáci pro rok 2008:
Junior I.(6 – 9 let):
1. Michal Prudík
2. – 3. Petra Grebeňová
2. – 3. Lenka Hrdinová

Junior II. ( 10 – 12 let):
1. Viktor Šimíček
2. - 3. Jirka Soviš
2 - 3. Tereza Prudíková

Teenager ( 13 – 15 let):
1. Tomáš Ryška
2. Barbora Mihálková
3. Tomáš Mareček

Old ( 15 a více let):
1. Jarmila Pospíšková
2. Eva Bachanová
3. Tereza Borýsková

Oprava varhan
Varhany pocházejí z firmy Rieger z r. 1927, které byly postaveny původně pro kostel v Polešovicích. Do Hluku byly přeneseny v roce 1946.
Varhany mají dva manuály a pedál celkem 16 rejstříků. Poslední měsíce v roce 2008 byly varhany opraveny. Celková generální rekonstrukce varhan spočívala:
Generální oprava celého hracího stolu, výměna celé traktury (PVC trubiček), úprava žaluziového táhla včetně opravy přívodu vzduchu k hracímu stolu. Výměna všech míšků a menbrán, ošetření proti červotoči, doplnění traktury v II. manuálu, celková oprava pedálového mezirelé, dostavba horní oktávy u všech 6 rejstříků v II. manuálu. Doplnění celého rejstříku v I. manuálu - Gamba. Doplnění velké oktávy principálu houslového 8‘ ve II. manuálu o 12 tónů. Nakonec čištění a ladění celého nástroje včetně intonace. Celkovou generální opravu provedl Jiří Vaculín, mistr varhanář ze Vsetína.
Varhany byly znovu požehnány 22.11. 2008, na svátek sv. Cecílie, patronky muzikantů, slavnostním mini koncertem, na kterém hrál Jakub Macek, varhanář z baziliky na Velehradě. Město Hluk rovněž vyčlenilo ze svého rozpočtu příspěvek pro tuto generální opravu.

Mládek, mazoretky i country v Hluku
Panoptikum Ivana Mládka se uskutečnilo v sobotu 29. listopadu večer v hlucké sportovní hale. Stovky návštěvníků se tam zaposlouchaly nejen do Mládkových písní. Před ním se představily mistryně Evropy pro rok 2008 – Mažoretky Smíšek Hluk, které svým vystoupením většinu diváků příjemně překvapily.
Řada přišla také na přehlídku tanečních country skupin. Vystoupili členové Arlene ze Slavičína, Kentucky z Nivnice, Dreams ze Zlína a Lucky While z Kojetína. Po hodinu a půl trvajícím zábavném vystoupení Ivana Mládka se pak konal country bál se skupinou Western.
Akci navštívilo zhruba 500 platících diváků.

Mikulášská nadílka 2008

Jubileum – 100 let života
Nejstarší obyvatelka Hluku oslavila sté narozeniny. Marie Šlezingerová se dožila významného životního jubilea v plné svěžesti a duševním zdraví. Její život však vůbec nebyl lehký.
Sto let života se pod hluckou tvrzí neslaví každý rok, v historii města je stařenka teprve třetí. Zajímavé je, že jubilantkami byly vždycky ženy. Naposledy se dožila sta let paní Červenková v roce 1962.
Paní Šlezingerová se narodila v Uherském Brodě, vyrůstala s osmi sourozenci a od dětství oplývala hudebním nadáním, hrála na klavír i na varhany. Živila se jako švadlena a účetní.
V létě roku 1938 se seznámila s osudovým mužem - akademickým sochařem Jaroslavem Šlezingerem a vzplanula mezi nimi velká láska. Jenže v listopadu o rok později ho zatklo gestapo. Z vězení se dostal až v červenci 1942 a za tři měsíce byla svatba. Za dva roky se manželům narodil syn Petr, s nímž žili v Jihlavě, a po válce si plánovali budoucnost spojenou s výrobou hraček vysoké umělecké hodnoty, které šly na odbyt. Jenže jejich plány zhatil únorový převrat v roce 1948.
Jaroslav Šlezinger byl kvůli údajnému plánu na zavraždění funkcionáře Dobrovolného zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen k 25 letům těžkého žaláře. Domů už se nevrátil, v srpnu 1955 zemřel v uranových dolech, v tzv. Věži smrti, ve věku pouhých 44 let. A jelikož o dva roky dříve babičce zemřeli i rodiče, zůstala na všechno úplně sama. V roce 1959 se podruhé provdala za Antoše Horsáka z Kunovic, přítele jejího prvního muže z vězení, kde si navzájem slíbili, že se jeden druhému postará o rodinu, když některý komunistické peklo nepřežije.
I přes veškeré útrapy se Marie Šlezingerová dokázala postavit osudu a v kruhu rodiny oslavit sté narozeniny. Je stále nesmírně čiperná, netrápí ji žádné nemoci, nebere léky, dobře vidí, chodí. Jen sluch jí nedávno vypověděl službu. Dlouhověkost má prý v rodině. Její maminka se dožila 102 let, sestra zase 99. Životabudičem je pro ni prý spánek a káva, kterou snad pije třikrát denně. A dá si prý i štamprlu slivovice.

Pákaři – 2008
Pákaři z hluckého oddílu ARMSPORT Hluk celou letošní sezónu přesvědčovali, že patří k absolutní české špičce - jejich medailové žně pokračovali, tak jako v předchozích letech.
Domácí pákaře ve složení Milan Miroš, David Pospíšek, Jiří Barčík a Jan Gál doplňovali celou sezónu „přespolní“ Jaroslav Štůsek, Aleš Studénka, jediná žena Veronika Ondráčková a soupisku uzavíral trenér a závodník v jedné osobě Hlučan Dušan Tesařík.
Na extraligových soutěžích vybojovali celkem 15 zlatých, 9 stříbrných a 7 bronzových medailí. K tomu přidali na mistrovství České republiky 7 titulů mistrů republiky a tuto sbírku doplnili ještě o 5 stříbrných a 1 bronzovou medaili.Celkem tedy získali 44 medailí a to je zařadilo mezi to nejlepší v republice. I na domácí půdě se jednou představili , když na historicky prvním mistrovství republiky klubů, které hostila hlucká sportovní hala, před domácími diváky získali titul Nejlepšího pákařského klubu ČR.
Jaroslav Štůsek a Dušan Tesařík se ještě jako reprezentanti ČR představili nejprve na ME v Norsku, kde Štůsek obsadil dvakrát čtvrté místo a Tesařík přidal dvě sedmé a první prosincový týden posíleni o Aleše Studénku se vypravili do daleké Kelowny v Kanadě, aby se zúčastnili jubilejního XXX.Mistrovství světa.
V obrovské konkurenci 700 závodníků ze 36 států světa se rozhodně neztratili.Aleš Studénka obsadil 11 místo v ktg. do 100 kg, Dušan Tesařík přidal v ktg. do 110 kg 12 a 10 místo, ale nejúspěšněji si počínal starý mazák Jaroslav Štůsek v ktg. masters do 90 kg. Na pravačce sice bral jen neoblíbenou bramborovou medaili, ale na levačku bojoval, získal titul vícemistra světa a na krku se mu leskla stříbrná medaile!!
Velké poděkování patří městu Hluk za podporu, kterou pákařům poskytuje. Bez této pomoci by nemohli předvádět takové výsledky jako doposud.

Činnost městské policie 2008
• dohled na přechodech pro chodce
• měření rychlosti- řešeno 428 přestupků
• kontroly parkování – 120 přestupků řešeno domluvou
• kontroly povinné výbavy cyklistů
• řešení přestupků cyklistů a chodců – 50 přestupků řešeno domluvou
• kontroly sjízdnosti a průjezdnosti místních komunikací
• kontroly dodržování pravidel silničního provozu na cyklostezkách
• řízení a organizace dopravy při pořádání kulturních a společenských akcí - dolňácké slavnosti, mše svaté (u sochy P. Marie a na Babí hoře)
Úkoly zadávané městem v rámci platných právních předpisů:
• preventivní hlídková činnost zaměřená na ostrahu majetků a veřejný pořádek (odpolední a noční služby)
• doručování všech písemností městského a stavebního úřadu našim občanům
• pořizování fotodokumentace pro potřeby Městského úřadu
• pravidelné kontroly hracích automatů
• kontroly zaměřené na označení nemovitostí čísly popisnými
• kontroly označení ulic
• kontroly stavu dopravního značení
• odchyt volně pobíhajících psů (řešeno 23)
• evidence nalezených jízdních kol a pátrání po odcizených
• vyhledávání a odstraňování vraků motor. vozidel. (řešeno 10)
• kontroly ukládání odpadů mimo vyhrazená místo (řešeno 10)
• účast při organizaci voleb, společenských akcích (senioři, koncerty, slavnosti)
Spolupráce s PČR:
• účast při domovních prohlídkách
• kontroly podávání alkoholu a tabákových výrobků mladistvým- typování místa a času (poslední akce listopad 2008)
• při pátrání po hledaných osobách a motorových vozidlech
• předávání poznatků z hlídkové činnosti o pohybu konkrétních osob na kritických místech
• při řešení krizových situací (doprav. nehody, ohrožení života a zdraví osob)
• při řešení přestupků proti veřej. pořádku, majetku a občanskému soužití) – řešeno 84
• spolupůsobení nad dodržováním zákazů činnosti vydaných soudem

Žádosti o dotace
V roce 2008 požádal Hluk EU o finanční dotace na tyto záměry:
Sanaci svahu na fotbalovém stadionu - zde se bohužel finance získat nepodařilo.
Energeticky úsporná opatření v základní škole, tj. výměna oken, zateplení fasády a náhrada ventilů na radiátorech ventily termostatickými. Tady byla schválena dotace ve výši 5,3 mil.Kč z rozpočtovaných 7,9 milionu.
Kolaudace stavby proběhla
19. prosince, celkem bylo
proinvestováno cca 7 mil. korun.
Rekonstrukci dvou domů vedle památkových domků na Rajčovně. Na rekonstrukci bylo získáno 4,6 mil. Kč z celkové hodnoty 5,1 mil. Kč. Tato akce má být financována v rámci příhraniční spolupráce se slovenským městem Nemšová, s nímž má Hluk uzavřenu dlouholetou smlouvu o spolupráci a partnerství.
Výsadbu zeleně v ulici Hlavní na horním konci od potoka po ulici Mlýnskou a vybudování altánku vedle charitního domova. Celkové rozpočtované náklady představují 495 tis.kč, vše
100% bude hrazeno z dotace poskytnuté MAS Horňácko a Ostrožsko, kde je Hluk členem.
Vybudování sběrného dvora pro odpady vedle firmy Minerál – Metal, s.r.o. a družstva Dolňácko a.s. Výzva byla vypsána až na podzim, žádost jsme podali v září, nyní probíhá její hodnocení. Rozpočtované náklady jsou 23,8 mil. Kč, dotace by mohla činit až 21,4 mil. Kč.
Obnova krajinné struktury v Hluku, lokalita Kaštanec – výsadba nové a obnova staré zeleně od sanovaného svahu až po koupaliště. U této výzvy byl termín podání též až na podzim do konce října, nyní probíhá vyhodnocení žádostí. Rozpočet zní na 3,4 mil. Kč, dotace by představovala cca 3 mil

Počasí
LEDEN - Začátek roku byl ve znamení různých extrémů hned v lednu a doznívání inverzního počasí s nepříznivými rozptylovými podmínkami, které trvaly již od 15. prosince 2007
5. ledna odpoledne ve vyšších vrstvách atmosféry oteplilo a na podchlazený zemský povrch začaly vypadávat tekuté a smíšené srážky. Výsledkem byla tvorba ledovky, která na některých místech vytrvala až do 7. ledna. 12.ledna nastalo počasí takřka jarní vlivem tání sněhové pokrývky ve druhé polovině ledna došlo ke zvýšení hladin vodních toků. Ještě do konce ledna bylo několik větrných dnů.
Mrazy byly jen v první půli měsíce a nebyly velké – nejvíc bylo mínus 7 stupňů.
ÚNOR – v první půlce měsíce slabé mrazíky a silné větry. Měsíc byl poměrně teplý, srážky jen 16.2. (déšť) a 22.2. (déšť).
BŘEZEN - za událost roku lze označit vichřici nazvanou Emma, která řádila první dva březnové dny. Přestože byla tato událost velmi dobře předpovězena, došlo ke stejným nebo lokálně i větším škodám jako v lednu roku 2007, kdy do Česka dorazil Kyril. Pojišťovny byly zavaleny hlášeními o způsobených škodách. Srážkově byl tento měsíc výrazně nadprůměrný. Bylo hodně slunečných dnů, jen šestkrát klesla rtuť teploměru po ránu maličko pod bod mrazu. Poslední vydatné sněžení na území téměř celé republiky se vyskytovalo 19. března.
Sněžení v přeháňkách 20. března bylo jednou z příčin největší hromadné havárie na 101 km dálnice D1 (231 vozidel, 6 těžce zraněných). Na velikonoční pondělí 24. března bylo zataženo a vyskytovaly se dešťové přeháňky.
DUBEN – Krásný a slunečný měsíc, slabý déšť se vyskytl cekem po čtyři dny. Konec měsíce byl ve znamení odpoledních teplot až na 20 °C.
KVĚTEN - prvních 18 dnů skoro jasno až polojasno s teplotami až na 20 °C, nejtepleji bylo 17. května 26 °C. 19.-21.5. déšť a přeháňky
ČERVEN - Mimořádně teplé období s výskytem prvních tropických dní bylo zaznamenáno v době od 27. května do 11.června. V rozpětí 12.-17.6. se přechodně „ochladilo“ (kolem 20 °C) a závěr měsíce byl opět ve znamení velkých veder.V tomto období se na celém území ČR nevyskytly dešťové srážky a při vysokých teplotách se začalo hovořit o začátku meteorologického sucha.
ČERVENEC - Celá druhá polovina července byla deštivá a červenec byl posledním srážkově normálním (107 %) měsícem v roce. Celý měsíc bylo oblačno, vyloženě slunečných dnů bylo jen několik. Od 25.7. tropické teploty.
SRPEN – tropická vedra až do půlky měsíce.Přestože se v srpnu vyskytlo několik srážkově intenzivních dní (9., 15. a 16. 8), tak byl srpen srážkově podnormálním měsícem, zároveň však uzavřel srpen řadu teplotně nadnormálních měsíců trvající od začátku roku.
ZÁŘÍ – do 12.9. šplhaly teploty až ke třicítce, pak se ochladilo a přes den bylo kolem 15 °C.
Ve druhé půli měsíce zataženo a deštivo.
ŘÍJEN – první tři dny deštivo, ve druhé dekádě mlhy a zataženo, občas déšť, teploty ale poměrně vysoké, často dosahovaly až k 20 °C. 29. října bylo toto téměř letní podzimní období přerušeno silným nárazovitým větrem doprovázeným na mnoha místech opět materiálními škodami.

LISTOPAD – první dekáda ještě ve znamení babího léta (až 19 °C), pak už denní teploty klesaly pod 10 °C. 18.11. přišel první ranní mrazík (-2 °C). Do konce měsíce jich bylo ještě několik. 22. listopadu je souvislá sněhová pokrývka na téměř celém území. Od 28. do 30.11. velice silný vítr.
PROSINEC – prosinec byl oblačný, jen zřídka slabé ranní mrazíky. Od půlky měsíce se odpolední teploty pohybovaly vysoko – 22. prosince se odpolední teplota zastavila na 10 °C.
18.12. celý den pršelo.
Na Štědrý den bylo oblačno, večer slabé sněžení a 2 °C. Výrazně se ochladilo 27. prosince.

SOUHRN: Pouze měsíc září nedosáhl v průměrné teplotě hodnoty normálu, všechny zbývající měsíce byly nadnormální (leden o 4,1 °C a únor o 3,4 °C). Rok jako celek dosáhl kladné odchylky teploty od normálu ve výši 1,4 °C. Srážkově byl rok mírně podnormální (92 % normálu), přičemž nejméně srážek spadlo v únoru (73 % normálu) a největší kladnou odchylku od normálu jsme zaznamenali v březnu (153 %).

Rok 2008 byl podle průměrné teploty v této řadě pátým nejteplejším (2000, 2007, 1934, 1994, 2008, 2002, 1992, 1951, 1999 a 1989). Souvislé období 30 let je minimální pro zpracování klimatologických charakteristik. Proto je možné průměrnou teplotu a průměrnou srážku za období 1979 – 2008 považovat za dvě základní charakteristiky „aktuálního“ podnebí v České republice. Ve srovnání se standardním normálovým obdobím 1961 – 1990 vidíme, že průměrná teplota je vyšší o 0,5 °C a průměrný úhrn srážek je vyšší pouze o 2,3 %. Aktuální třicetileté období 1979 – 2008 je zároveň v této řadě nejteplejším obdobím (průměr 7,9 °C).

Nejstarší občané
85 let
Pospíšková Marie (č.p. 1045)
Špaňhelová Viktorie (č.p. 977)
Uhlířová Marie (č.p. 117)
Svadbíková Anna (č.p. 753)
Dufková Marie (č.p. 218)
Janásová Marie (č.p. 94)
Dostálová Anastázie (č.p. 1408)
Jelénková Marie (č.p. 179)
Křápková Antonína (č.p. 1408)
Galdová Marie (č.p. 514)
Janečková Bohumila (č.p. 1408)
Podlas František (č.p. 1148)
Křápek František (č.p. 660)
Malůšková Terezie (č.p. 41)
Turčínková Marie ( č.p. 1408)
Juřičková Alžběta (č.p. 1408)
Vlk František (č.p. 201)
Kremrová Ludmila (č.p. 44)

86 let
Šimčíková Františka (č.p. 1008)
Zikmundová Marie (č.p. 1408)
Dostálová Antonína (č.p. 419)
Albertová Marie (č.p. 176)
Štefaníková Ludmila (č.p. 97)
Kuchařová Františka (č.p. 526)
Dohnal Antonín (č.p. 1088)
Vávrová Božena (č.p. 22)

87 let
Karlyoviczová Františka (č.p. 360)
Mitáčková Marie (č.p. 165)
Mitáček Josef (č.p. 1059)
Šimčíková Marie (č.p. 918)
Sošková Marie (č.p. 498)
Mitáček František (č.p. 632)
Pospíšková Ludmila (č.p. 572)
Mořický Jindřich (č.p. 1019)
Mitáčková Marie (č.p. 462)
Míšková Marie (č.p. 309)

88 let
Žůrová Františka (č.p. 361)
Sošková Marie (č.p. 695)
Mikulec František (č.p. 1408)
Tesaříková Marie (č.p. 38)
Prajzová Lumila (č.p. 588)
Štefaník Jan (č.p. 457)
Štěrbová Antonie (č.p. 1408)
Bachan Josef (č.p. 914)
Libosvárová Františka (č.p. 84)
Mitáčková Anna (č.p. 1318)

89 let
Malinová Božena (č.p. 705)
Nemravová Antonína (č.p. 60)
Svadbíková Františka (č.p. 75)
Plačková Marie (č.p. 737)
Šácha Matouš (č.p. 24)
Hrubá Ludmila (č.p. 319)

90 let
Uhlířová Františka (č.p. 1408)
Pokorná Ludmila (č.p. 552)

91 let
Jeřábková Marie (č.p. 1408)

92 let
Dufková Františka (č.p. 611)

94 let
Machálková Marie (č.p. 964)
Konečná Marie (č.p. 46)
Kozmíková Františka (č.p. 278)
Nemravová Kateřina (č.p. 590)

95 let
Nemrava Matouš (č.p. 1408)

100 let
Šlesingerová Marie (č.p. 1408)